Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
2363237

Nowości w Galerii

Parafia św. Anny w Zębie

 

Ząb jest miejscowością położoną najwyżej w Polsce. Stylowy drewniany kościół  pw. św. Anny wznosi się 1013  metrów n.p.m. Budowę świątyni rozpoczęto w 1915 roku i trwała 6 lat. 15 września 1921 roku odbyło się poświęcenie kościoła a w 1932 roku Metropolita Krakowski, Książe Kard. Adam, Stefan Sapieha erygował Parafię.

Ołtarz główny został wykonany przez Wojciecha Brzegę, przyjaciela Stanisława Witkiewicza. W centralnym miejscu ołtarza głównego znajduje się obraz św. Anny. Po bokach znajdują się rzeźbione figury św. Jana Ewangelisty i św. Jakuba Starszego. W górnej części ołtarza umieszczony jest  obraz Trójcy Przenajświętszej. Ołtarze boczne, ambona i stalle wykonane zostały po II wojnie przez Jana Tylkę. Warto zwrócić uwagę na ołtarze znajdujące się w kaplicach bocznych, które były wzorowane na barokowych ołtarzach a wykonał je  po I wojnie światowej  Jędrzej Graca - Gobera. Chrzcielnica zaś jest dziełem Franciszka Bobaka  Końcowego.

W latach 2007 - 2011 dzięki mieszkańcom Parafii oraz rodakom mieszkającym w USA przeprowadzono remont kościoła. Położono nową posadzkę, odnowiono ławki, stalle, drzwi wejściowe, ściany a także zainstalowano nowe ogrzewanie i pozłocono tabernakulum . Tak przygotowaną świątynię, 17 września 2011 roku konsekrował Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Obok kościoła znajduje się kapliczka, która została wybudowana z inicjatywy i ofiarności Parafian mieszkających w USA jako wotum dziękczynne za przejazd św. Jana Pawła II przez  parafię, które miało miejsce  7 czerwca 1997 roku.

Około 250  metrów od kościoła znajduje się  cmentarz na którym pod koniec XX wieku wybudowano kaplicę pw. Miłosierdzia Bożego, którą poświęcił Ks. Kardynał Kazimierz Nycz.

Parafię tworzą mieszkańcy trzech wiosek: Zębu, Bustryku i Sierockiego. Obecnie Parafia liczy ok. 2800 osób.

 

Dzisiaj jest

piątek,
19 kwietnia 2024

(110. dzień roku)

Święta

Piątek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Zegar