Parafia św. Anny w Zębie

 

Ząb jest miejscowością położoną najwyżej w Polsce. Stylowy drewniany kościół  p.w. św. Anny wznosi się 1013  metrów n.p.m. Budowę świątyni rozpoczęto w 1915 roku i trwała 6 lat. W 1921 roku odbyło się poświęcenie kościoła a w 1932 roku Metropolita Krakowski, Książe Kard.  Adam, Stefan Sapieha erygował parafię. Parafię tworzą mieszkańcy trzech wiosek: Zębu, Bustryku i Sierockiego.

 

Ołtarz główny został wykonany przez Wojciecha Brzegę, przyjaciela Stanisława Witkiewicza. W centralnym miejscu ołtarza głównego znajduje się obraz św. Anny. Po bokach znajdują się rzeźbione figury św. Jana Ewangelisty i św. Jakuba Starszego. W górnej części ołtarza umieszczony jest  obraz Trójcy Przenajświętszej.

 

Ołtarze boczne przy ścianie , ambona i stalle wykonane zostały po II wojnie przez Jana Tylkę. Warto zwrócić uwagę na ołtarze znajdujące się w kaplicach bocznych, które były wzorowane na barokowych ołtarzach a wykonał je  po I wojnie światowej  Jędrzej Graca - Gobera. Chrzcielnica zaś jest dziełem Franciszka Bobaka – Końcowego.

 

W latach 2007 - 2010 dzięki mieszkańcom parafii oraz rodakom mieszkającym w USA przeprowadzono remont kościoła. Położono nową posadzkę, odnowiono ławki, stalle, drzwi wejściowe,  ściany kościoła, zainstalowano nowe ogrzewanie,  

przeprowadzono konserwację dachu i wieży kościoła oraz odnowiono bramy wejściowe na plac  i całe ogrodzenie.  Dzięki ofierze rodziny Pani Zofii Mrowca ze Stochów mieszkającej w Chicago odnowiono także tabernakulum.

 

W sierpniu 2011 r. położono marmurową płytę na ołtarzu soborowym, cztery płytki marmurowe na ścianach kościoła i Zacheuszki, przygotowując ostatecznie kościół do konsekracji. Koszty tej inwestycji pokryli  Zofia i Ludwik Mrowca z Chicago wraz z dziećmi. 17 września 2011 roku Arcybiskup Metropolita Krakowski, Kardynał Stanisław Dziwisz dokonał konsekracji naszej świątyni oddając ją w szczególną opiekę Bożą.


Obok kościoła znajduje się kapliczka  wybudowana z inicjatywy rodziny Bobaków „Dudasów” ze Stanów Zjednoczonych  jako wotum dziękczynne za przejazd św. Jana Pawła II ( 7 czerwca 1997 roku ) przez  parafię.

 

Około 250  metrów od kościoła znajduje się piękny cmentarz na którym pod koniec XX wieku wybudowano  kaplicę pw. Miłosierdzia Bożego, którą poświęcił  Kardynał Kazimierz Nycz  obecny Metropolita Warszawski .

Dzisiaj jest

piątek,
23 października 2020

(297. dzień roku)

Święta

Piątek, XXIX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. Jana Kapistrana, prezb. albo wsp. św. Józefa Bilczewskiego, biskupa

Zegar