Parafia św. Anny w Zębie

Ząb jest miejscowością położoną najwyżej w Polsce. Stylowy drewniany kościół  p.w. św. Anny wznosi się 1013  metrów n.p.m. Budowę świątyni rozpoczęto w 1915 roku i trwała 6 lat. W 1921 roku odbyło się poświęcenie kościoła a w 1932 roku Metropolita Krakowski, Książe Kard.  Adam, Stefan Sapieha erygował parafię. Parafię tworzą mieszkańcy trzech wiosek: Zębu, Bustryku i Sierockiego.

Ołtarz główny został wykonany przez Wojciecha Brzegę, przyjaciela Stanisława Witkiewicza. W centralnym miejscu ołtarza głównego znajduje się obraz św. Anny. Po bokach znajdują się rzeźbione figury św. Jana Ewangelisty i św. Jakuba Starszego. W górnej części ołtarza umieszczony jest  obraz Trójcy Przenajświętszej.

Ołtarze boczne przy ścianie , ambona i stalle wykonane zostały po II wojnie przez Jana Tylkę. Warto zwrócić uwagę na ołtarze znajdujące się w kaplicach bocznych, które były wzorowane na barokowych ołtarzach a wykonał je  po I wojnie światowej  Jędrzej Graca - Gobera. Chrzcielnica zaś jest dziełem Franciszka Bobaka – Końcowego.

W latach 2007 - 2010 dzięki mieszkańcom parafii oraz rodakom mieszkającym w USA przeprowadzono remont kościoła. Położono nową posadzkę, odnowiono ławki, stalle, drzwi wejściowe,  ściany kościoła, zainstalowano nowe ogrzewanie,

przeprowadzono konserwację dachu i wieży kościoła oraz odnowiono bramy wejściowe na plac  i całe ogrodzenie.  Dzięki ofierze rodziny Pani Zofii Mrowca ze Stochów mieszkającej w Chicago odnowiono także tabernakulum.

W sierpniu 2011 r. położono marmurową płytę na ołtarzu soborowym, cztery płytki marmurowe na ścianach kościoła i Zacheuszki, przygotowując ostatecznie kościół do konsekracji. Koszty tej inwestycji pokryli  Zofia i Ludwik Mrowca z Chicago wraz z dziećmi. 17 września 2011 roku Arcybiskup Metropolita Krakowski, Kardynał Stanisław Dziwisz dokonał konsekracji naszej świątyni oddając ją w szczególną opiekę Bożą.

Obok kościoła znajduje się kapliczka  wybudowana z inicjatywy rodziny Bobaków „Dudasów” ze Stanów Zjednoczonych  jako wotum dziękczynne za przejazd św. Jana Pawła II ( 7 czerwca 1997 roku ) przez  parafię.

Około 250  metrów od kościoła znajduje się piękny cmentarz na którym pod koniec XX wieku wybudowano  kaplicę pw. Miłosierdzia Bożego, którą poświęcił  Kardynał Kazimierz Nycz  obecny Metropolita Warszawski .

piątek,
23 października 2020

(297. dzień roku)

Piątek, XXIX Tydzień zwykły